Opis zabiegu:
Stopy przed poddaniem ich serii punktowych ucisków często są wstępnie masowane celem rozluźnienia ścięgien, więzadeł, rozgrzania oraz wywołania ogólnej relaksacji. Już na tym etapie sam przebieg gimnastyki, może świadczyć o ewentualnych schorzeniach. Dla przykładu niepełna ruchomość, sztywność, bolesność palucha wskazuje na problemy w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa i karku. Część właściwa może przebiegać na różne sposoby. Najczęściej pierwszy masaż ma charakter diagnostyczny. W tzw. postępowaniu profilaktyczno-leczniczym terapeuta obejmuje dotykiem wszystkie receptory. Opracowuje się je w pasmach podłużnych i poprzecznych poczynając od strony podeszwowej i palców, schodząc w dół do pięty, na koniec przenosząc się na część grzbietową stóp, nie pomijając także receptorów znajdujących się na wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi.
Wykwalifikowany refleksolog jest w stanie poprzez dokładne opracowanie dotykiem kolejnych stref stwierdzić, które organy pacjenta nie pracują prawidłowo. Masowany może potwierdzić rozpoznanie, gdyż doświadcza już objawów postępującego stanu chorobowego, który został wcześniej wykryty u lekarza. Niekiedy jednak może on zostać zaskoczony, gdyż jak dotąd nie zwrócił uwagi na symptomy ze strony danego narządu. Refleksy mogą sygnalizować problem zdrowotny, jeszcze zanim miał on szansę się rozwinąć, wskazywać niekorzystną tendencję, słabość. Podchodząc do kwestii poważnie warto wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, które uchronią nas później przed koniecznością leczenia objawowego.
Drugi sposób przeprowadzenia części właściwej zabiegu sprowadza się do podjęcia kuracji leczniczej (postępowanie odtruwające). Tzn. znana jest choroba, wiadomo jakie narządy obejmuje, stąd poprzez ucisk ich refleksów znajdujących się na stopach możliwe jest przyniesienie ulgi, złagodzenie objawów bólowych, stymulacja organizmu do zdrowienia.