Rekonstrukcja paznokcia – dlaczego warto się na nią zdecydować?

kamilciesielski92_e9kdvh8n

23 lutego 2019

Brak komentarzy

Home Porady

Rekonstrukcja paznokcia – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Rekonstrukcja paznokcia – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe.

 

Uszkodzenia mechaniczne spowodowane są najczęściej mocnym uderzeniem w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia.

Zwykle paznokieć schodzi stopniowo, odsłaniając powoli nową płytkę odrastającą pod spodem. Niekiedy jednak paznokieć zostaje na tyle uszkodzony, że wymaga zerwania bądź samoistnie zostaje odczepiony od łożyska. Jest to niezwykle bolesne i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie ze względu na ogromną ckliwość odsłoniętych zakończeń nerwowych. Wówczas, skuteczną metodą ochronną jest zastosowanie rekonstrukcji paznokcia, która doskonale pełni rolę naturalnej płytki, aż do momentu jej całkowitego odrośnięcia.

W zmianach chorobowych najczęściej mamy do czynienia z ubytkami na paznokciach grzybiczych i paznokciach, w których paznokieć odkleja się od łożyska (onyholiza). Dochodzi do niej najczęściej na skutek reakcji alergicznej na składniki zawarte w preparatach do paznokci, między innymi w niektórych lakierach hybrydowych.

W takich przypadkach zalecana jest rekonstrukcja paznokcia, gdyż uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie ulegają podrażnieniu co może doprowadzać do stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca.

Zmiany na płytce paznokciowej podyktowane mogą być również różnego rodzaju procesami chorobowymi takimi jak:

  • wady serca,
  • anemia,
  • marskość wątroby,
  • niewydolność oddechowa,
  • zaburzenia krążenia czy choroby skóry

Bardzo często za barwę paznokcia odpowiedzialne są przyjmowane leki – wtedy to można zaobserwować zabarwienia na kolor zielonkawy, żółtawy czy szarawy.

Przeciwwskazaniem do wykonania rekonstrukcji są paznokcie z grzybicą potwierdzoną badaniem mykologicznym. Takie paznokcie należy wcześniej wyleczyć, oczyścić, a potem poddać rekonstrukcji.

Na czym polega rekonstrukcja paznokci stóp?

Polega ona na użyciu specjalnej masy żelowej w celu uzupełnienia brakującej części paznokcia.
Warunkiem zrobienia rekonstrukcji masami żelowymi jest paznokieć pacjenta w co najmniej jego 1/3 długości.
Dodatkowo płytka naturalnego paznokcia musi być oczyszczona i wolna od grzybicy. Kruche i zdrewniałe paznokcie muszą być dokładnie ofrezowane i oczyszczone.
Mimo iż masy żelowe stosowane do rekonstrukcji paznokci oprócz właściwości przylepnych mają składniki antygrzybicze to nie są one preparatami leczniczymi lecz zapobiegają powstawaniu starych i nowych stanów źródeł grzybiczych w czasie noszenia rekonstrukcji.
Masy żelowe są elastyczne i mają szeroki zakres stosowania w podologii. Oznacza to, że podczas chodzenia czyli pracy poszczególnych mięśni palców rekonstrukcja nie pęka ani się nie deformuje. W każdym razie żelowe masy do rekonstrukcji paznokci stóp są bardzo potrzebne i wybitnie dobrze spełniają swoje zadanie. Sciśle przylegają do łożyska lecz nie sklejają się z nim, dzięki czemu odrost paznokcia jest całkowicie wolny od przeszkód.
Wytrzymałość założonej masy na paznokciu uzależniona jest od indywidualnego przypadku.

Czy rekonstrukcja paznokcia jest bezbolesna i czy można malować paznokcie?

Zabieg jest bezbolesny i już na pierwszej wizycie zostaje utworzona nowa płytka przypominająca wyglądem naturalny paznokieć. Paznokcie można także malować. Ważne! Jeśli zdecydujemy się na rekonstrukcję płytki paznokciowej, musimy odpowiedzialnie ją obserwować. Każdy podolog prowadzący daną rekonstrukcję powinien zaproponować swojemu pacjentowi wizyty kontrolne.

Zabiegi odbudowy paznokcia wykonywane są w gabinecie podologicznym Podo Cosmetics.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *