Jakie są rodzaje grzybicy – warto wiedzieć:
– MIĘDZYPALCOWA – lokalizuje się głównie w przestrzeniach między III,IV i V palcem. Palce są tu najściślej ułożone a środowisko wilgotne. Początkowo występuje zaczerwienienie i świąd, następnie maceracja i pękanie naskórka a także wysięk.Skóra ma szrobiaławy odcień i jest obrzęknięta. Konieczne jest wówczas podjęcie natychmiastowego leczenia, gdyż choroba może rozprzestrzenić się na podeszwę a następnie paznokcie stóp.
Jest to odmiana grzybicy często spotykana również u sportowców.
– POTNICOWA – ma postać drobnych pęcherzyków, które występują pojedynczo lub tworzą większe, zlewne ogniska wysiękowe. Zmianom towarzyszy świąd. Lokalizują się głównie na podeszwie oraz pięcie. Ten rodzaj grzybicy ma charakter nawrotowy.
– ZŁUSZCZAJĄCA – nazywana potocznie „mokasynową”. Zajęta skóra jest sucha, pogrubiała, łuszcząca się o pomarańczowobrązowym zabarwieniu. Chorzy często nie są świadomi infekcji i objawy przypisują suchości skóry. Zmianom towarzyszy świąd i tkliwość. Najczęściej występuje na podeszwach i bocznych częściach stopy. Tej odmianie grzybicy bardzo często towarzyszy GRZYBICA PAZNOKCI.
Liczba zachorowań na infekcje grzybicze stóp i paznokci w naszym społeczeństwie pokazuje, że chorzy bagatelizują zmiany, traktując je jako zwyczajny defekt kosmetyczny. Zarodniki grzybów są oporne na działanie różnych środków chemicznych za to mają zdolność przetrwania przez długi czas aby móc tworzyć nowe kolonie w dogodnych dla siebie warunkach. Dlatego też zakażenia grzybicze wymagają jednocześnie leczenia dermatologicznego jak i zabiegów podologicznych.
Tylko wtedy można stawić im czoła!
Dodaj komentarz